גידול בשטחים העירוניים בעשרות השנים האחרונות מביא לפיחות בשטחים פתוחים ולמחסור בקרקע לגידול גינות לנוי ולחקלאות. קירות ירוקים ניתן היה למצוא עוד בשחר ההיסטוריה בגנים התלויים בבבל, גני וורסאי ואחרים. בעוד שבעבר היו גנים אלו מיועדים לנוי בלבד, לפני כ-15 שנה, החל באירופה לתפוס תאוצה תחום ייחודי זה של גידול אנכי, הנותן מענה יעיל למצוקות העולם המודרני ולמגבלות המקום והקרקע הזמינים לגידול צמחים. בשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש בקירות ירוקים בתצורותיהם השונות, בכל רחבי העולם.

מהם הקירות הירוקים?

הקירות הירוקים הם בעצם גינות אנכיות. לעתים נקראות גם בשם גנים תלויים, קירות חיים, גינות אנכיות וכדו’. קיימות היום בשוק טכנולוגיות שונות להקמת ותחזוקת קירות ירוקים. השוני מתבטא ברמת המורכבות של הטכנולוגיה, במבנה הקונסטרוקציות לקירות, בחומרים השונים המשמשים כמיכלי שתילה תלויים, במצעים השונים המשמשים לגידול הצמח ובמערכות ההשקיה והדישון של הקירות. יצרנים שונים פיתחו שיטות שונות אך התוצאה של כולם היא אחת – הקיר הירוק. הצמחים בקירות הירוקים גדלים במצע מנותק – כלומר ללא מגע עם הקרקע.

הקיר הירוק יכול לשמש למטרות עיצוב ונוי – הראשונים שאימצו את הרעיון היו מוזאונים ומבנים מסחריים גדולים. כיום ניתן למצוא אותם בגני ארועים, בתוך מבנים של ארגונים שונים, בבתים פרטיים ועסקים שונים. כמו כן, נעשה שימוש בטכנולוגיה זו למטרות חקלאיות – למשל בגידולים הידרופוניים. יש המגדלים קירות ירוקים מטעמים אידיאולוגיים ואקולוגיים בשל יתרונותיהם לאיכות הסביבה: חיסכון בקרקע ובמים, ומיתון אפקט “ג’ונגל הבטון” באזורים העירוניים. לעיתים תמצאו קירות שהוקמו מטעמים המשלבים את המטרות השונות. 


למה קיר ירוק?

הקירות הירוקים הם פתרון מיטבי לבעיית המחסור בעתודות קרקע לגידול צמחיה וגינות ויחד עם זאת מביאים אתם יתרונות רבים נוספים:

 1. העושר והיופי שבקירות משמשים לנוי וכאלמנט עיצובי ולעתים אף משולבים בהם גידולים שימושיים כגון תבלינים וירקות.
 2. הקירות הירוקים חוסכים אנרגיה – הם מסייעים למיתון איי החום העירוניים, מבודדים מפני חום וקור ומפחיתים את פליטת גזי החממה.
 3. הקירות הירוקים מגנים מפגעי השמש ומקרינה.
 4. לקירות הירוקים יתרונות אקוסטיים – הם מבודדים רעשים ומשפרים את האקוסטיקה בחללים גדולים.
 5. הקירות הירוקים תורמים לחיסכון במים – מאחר והשתילים גדלים אחד מעל השני נעשה שימוש יעיל במים המחלחלים מהצמח העליון לאלו שתחתיו. כמו כן רוב הטכנולוגיות של קירות ירוקים משתמשות במערכות השקיה בטפטוף ההופכות את ההשקיה לממוקדת וחסכונית. בנוסף, בקירות מתוחזקים היטב, מנוקזים המים מהמערכת ממוחזרים ומנוצלים בשימוש חוזר.
 6. הקירות הירוקים תורמים לאיכות החיים – משמשים כמסננת לאוויר ובכך מפחיתים את זיהום האויר בסביבתם, משפרים את מרחב המחיה והאווירה המביאים לנינוחות וחיוניות.
 7. הקירות הירוקים קלים לתחזוקה בזכות מערכות אוטומטיות להשקיה ודישון.

מה גדל בקיר ירוק? בקירות הירוקים ניתן לגדל כל צמח הגדל בקרקע. בחירת הגידולים תעשה בהתאם למטרה לשמה הוקם הקיר ובהתאמה לתנאי הסביבה. כך תוכלו למצוא בקירות ירוקים פרחים וצמחי נוי, תבלינים, ירקות ועוד.

קיר ירוק אנכי בריא של VGI

צולם במכון וייצמן למדע

(קירות ירוקים – ריצ’ארד רוזנבאום)

מהם התנאים האופטימלים לקיר ירוק?

קירות ירוקים יכולים להיות מחוץ למבנים או בתוכם. הצמחים בקירות הירוקים יכולים לחיות בכל תנאי מזג אויר בהם ניתן לגדל גידולים באדמה. הצלחת גידולם של צמחים בקיר ירוק טמונה בהתאמת הצמחים לסביבה של הקיר – תנאי האור, הטמפרטורה, משבי האויר וכיוב’.

אז איך זה עובד?

הקונסטרוקציה – לרוב תהיה קונסטרוקציה שבסיסה אלומיניום, ברזל או עץ. בדרך כלל יורכבו עליה יחידות מודולריות המכילות כמות מוגבלת של תאים לגידול. חיבור מספר יחידות בהרכב הרצוי יוצר קיר ירוק אנכי או אופקי ע”פ הרצון והצורך.

תאי הגידול – אלה עשויים מחומרים שונים כגון בד, פלסטיק, רשתות ברזל ושילובים שונים ביניהם.

מצע הגידול –  תאי הגידול ימולאו במצע גידול הנחלק לשני סוגים עיקריים:

 1. מצע מנותק – מצע מסוג זה הוא כל מצע המנותק מהקרקע. על מצע זה להכיל בתוכו חומר המספק את המינרלים לצמח. מצע מנותק אורגני הוא דוגמא לכזה והוא משמש לעיתים לגידולים מנותקים בחממות.
 2. גידול הידרופוני – גידול בסביבה נטולת חומר אורגני. בצורת גידול זו נדרשת שליטה מתמדת על המינרלים להם זקוק הצמח.

מערכת השקיה ודישון – הקירות הירוקים מרושתים לרוב במערכות השקיה המבוססות על טיפטוף. דרך מערכות אלו מקבל הצמח מים ודישון. המערכות הן לרוב אוטומטיות ומספקות את צרכי הגידולים בקיר ע”פ תוכנית שהותאמה לצרכיהם ולתנאי הסביבה.

קיר ירוק חזק ובריא של VGI

 

צולם במכון וייצמן למדע

(קירות ירוקים – ריצ’ארד רוזנבאום)

תחזוקת הקיר הירוק לאורך זמן

למרות יתרונותיו הרבים של הקיר הירוק עדיין עומדות בפני המגדלים בו כמה אתגרים.

אחד האתגרים העיקריים הוא שמירה על יכולתם של הצמחים לקלוט מינרלים ממצע הגידול.  זאת בשל איכות המים בישראל וכמובן בשל שתף המים העובר אנכית מתא גידול אחד לזה שמתחתיו ו”מנקה” את האדמה ממינרלים החיוניים לצמח. כאמור, גידול על מצע מנותק או גידול הידרופוני אינו מקבל מינרלים מהקרקע והמצע בה הוא גדל נשטף. במקרה זה התפתחות הצמחים תלויה באופן לחלוטין בהזנה מלאכותית. לאתגר זה נדרש פתרון. הצמחים בקיר הירוק אינם מקבלים ממצע הגידול שלהם את ההזנה שלהם באופן טבעי כפי שהיו מקבלים אילו היו צומחים בקרקע ולכן יש לספק להם הזנה זו באופן מלאכותי באמצעות דישון.

קיימים כמה סוגי דישון. דישון כימי, דישון אורגני ודישון ביולוגי.

הדישון הכימי יעיל אך מאחר ואינו טבעי, שימוש עודף בו יוצר סיכון לזיהום מי התהום וכן סכנת המלחה של המצע. שימוש לא מאוזן בדשן כימי בלבד עשוי להביא להתנוונות מהירה יחסית של הצמחייה בקיר הירוק.

שילוב חמרי הזנה טבעיים המבוססים על הטכנולוגיה של חברת VGI בקיר הירוק, הוכח כיעיל ביותר לשמירה על חיוניות הצמחים לאורך זמן, להפחתה משמעותית של התלות בדשנים כימיים, ולחיסכון בעלויות האחזקה של המערכת.

 

יתרונות השימוש במוצרי VGI  בבניית ותחזוקת קיר ירוק

חברת VGI מפתחת ומייצרת מוצרי הזנה ודישון המבוססים על רכיבים אורגניים טבעיים, המיועדים לבית לגינה ולחקלאות. מוצרי החברה ואופן השימוש בהם הולמים את הגישות החדשניות של חקלאות בת קיימא, ומסייעים רבות לצמצום התלות הדשנים סינטטיים ובחמרי הדברה כימיים. מוצרי VGI  מיוצרים ממקורות טבעיים בלבד ומאושרים לשימוש בחקלאות האורגנית בהתאם לתקנים בינלאומיים בתחום זה.

השימוש במוצרי VGI  ובעיקר תכשירי ההזנה הנוזליים Kf-10 ו KF 30 בבניית ותחזוקת קירות ירוקים הוכח כמשפר את הגידול האנכי בקירות ירוקים במספר אופנים. התכשיר מספק אנרגיה זמינה ומינרלים חיוניים למנגנוני יצירת הכלורופיל. התוצאה המידית מתבטאת בצבע ירוק חזק וחיוני יותר. חיזוק הכלורופיל תורם לחיזוק הצמח וחיוניותו לאורך זמן.

חומרי הדישון וההזנה מסדרת  ה KF מאפשרים:

 1. קליטת מינרלים מהירה וקלה הן במצע הגידול והן בעלי הצמח.
 2. צמצום של עשרות אחוזים בשימוש בדשן מינרלי.
 3. שמירה על רמות חומציות מאוזנות במצע הגידול.
 4. מניעה של המלחת מצע הגידול.
 5. הפחתת נזקי חרקים ומחלות כתוצאה של חיזוק הצמחים.
 6. שימוש ביתי נוח ובטוח במוצר שאינו כימי ואינו מהווה סכנה זיהומית סביבתית.
 7. התאמה לשימוש בקשת רחבה של גידולים: ירקות, תבלינים, עציצים, דשא, פרחים ועוד…
 8. המוצרים מאושרים בישראל לחקלאות אורגנית.

 

מעוניינים לדעת היכן ניתן לרכוש את תכשירי ההזנה של VGI ? לחצו כאן

בכדי להתרשם מאיכות, בריאות וצבע הקירות הירוקים המוזנים בתכשירי ההזנה של חברת VGI, הנכם מוזמנים לבקר באתר קירות ירוקים של ריצ’ארד רוזנבאום, לחצו כאן –>