דשן לחקלאות

חברת VGI מפתחת מוצרים לחקלאות מתקדמת מאז שנות ה 70′ של המאה ה 20′. תהליכי הפיתוח של המוצרים משלבים את חוכמת הטבע עם קדמת הטכנולוגיה. מוצרי החברה מותאמים ליישום קל, נוח ובטוח במגוון שיטות יישום, ויעילים במגוון רחב מאד של גידולים חקלאיים.

כאן תוכל לקבל מידע רב נוסף על התכשירים, מרכיביהם, דרכי פעולתם ושיטות היישום. אנו ממליצים לפנות אלינו כדי לקבל ייעוץ וליווי מקצועי.

פרוטוקול ליישום דשן KF בכרם יין:

פרוטוקול ליישום דשן KF בגידול מנגו:

פרוטוקול ליישום דשן KF בגידול אבוקדו:

פרוטוקול ליישם דשן KF בגידול הדרים

דישון תמרים – איך לדשן עצי דקל באמצעות KF

תכניות ליישום KF 10 בגידולי ירקות שונים

תוכנית לעצי פרי נשירים

תכנית לענבי מאכל

פרוטוקול ליישום דשן KF בגידול עגבניות בתעשייה

מהם ביו-סטימולנטים?

השם ביו-סטימולנטים מתייחס לקבוצות שונות של חומרים טבעיים, הידועים בכך שדי בכמות קטנה יחסית מהם, בכדי לשפר, להעצים ולהאיץ תהליכים מטבוליים טבעיים בקרקע וברקמות הצמח. ביו-סטימולנטים כוללים חומרים ממקור אורגני – צמחי או בע”ח, מינרלים שונים, בקטריות ופטריות. בחקלאות המודרנית נעשה שימוש הולך וגובר בחומרים אלה, לשיפור פוריות קרקע, לשיפור קליטת מינרלים, ולהגנה מפני מצבי עקה. חברת VGI היא מחלוצי תחום פיתוח וייצור ביו-סטימולנטים בישראל ובעולם כולו, והייתה מהראשונים לפתח תכשירים המורכבים ממגוון של רכיבים. גיוון הרכיבים הינו ייחודי לתכשירי VGI, מקנה להם טווח פעולה נרחב, ועושה אותם ליעילים עבור כל סוגי הצמחים, במגוון רחב מאד של תנאי סביבה וגידול.

מה ההבדל בין תכשירי VGI לדשנים כימיים?

דשנים כימיים הינם ע”פ הגדרתם מינרלים, המוספים לקרקע בכדי לענות על דרישות ההזנה של צמחים, ולספק להם את המינרלים הדרושים לחידוש רקמות, לצימוח ולהנבת פרי. לרוב דשנים אלו כוללים מקטעים מינרליים צרים וספציפיים. תכשירי VGI עשויים ממגוון רחב של רכיבים טבעיים ואורגניים, הערוכים בתרכובות אורגניות מקבוצות שונות ומגוונות: סטרולים, טנינים, אנטו ציאנינים, אוקסינים ועוד. תרכובות אלו משפיעות על ויסות התהליכים המטבוליים בצמח. יישום נכון של תרכובות אלה נותן השפעה חיובית, חיונית ומעצימה על כל תהלכי החיים בצמח, מביא לקליטה משופרת של מינרלים ולאצירת אנרגיה רבה יותר בתהליך הפוטוסינתזה, ומתבטא בצמח חיוני ופורה יותר.

מה ההבדל בין תכשירי VGI לדשנים אורגניים?

הדשנים האורגניים, מקורם בעיקר בהפרשות בעלי חיים ובפסולות מתעשיית המזון, והם חומרים אורגניים העשירים במינרלי הזנה הנדרשים ע”י צמחים – בעיקר חנקן, זרחן ואשלגן. המינרלים בחומרים אלו קשורים בד”כ בתרכובות אורגניות, והפיכתם זמינים לצמח דורשת פירוק מלא או חלקי של תרכובות אלה. תכשירי VGI אינם כאמור דשנים המספקים מינרלים לצמחים, אלא חומרים התומכים ומעצימים את תהליכי החיים בצמח ובקרקע. שילוב של תכשירי VGI עם דשנים אורגניים יקל על פירוקם ועל הפיכת המינרלים שבהם לזמנים לצמח.

מה ההבדל בין תכשירי KF לבין תכשירי חומצות הומיות?

החומצות ההומיות נחשבות למשפחה של חומרים בתוך ענף הביו-סטימולטים. חומרים אלו מופקים בד”כ ממרבצי פחם, בתהליכים כימיים שונים של מיצוי והמסה, וכן נוצרים באופן טבעי בקרקע, בתהליכים איטיים וממושכים. לחומרים ההומיים יכולת לשפר את מבנה הקרקע ואת יכולתה לקלוט ולהחזיק מינרלים זמינים לצמחים. תכשירים ממשפחתKF אינם מכילים חומצות הומיות, אלא תרכובות אורגניות מהצומח. גם לתרכובות אלה נודעות השפעות של שיפור מבנה הקרקע והזמנת המינרלים שבה, וביחד עם זה תכונות רבות נוספות של חיזוק והעצמת מכלול התהליכים המטבוליים בצמח.

טיפול סתווי: מהו המועד הנכון לביצוע?

טיפול סתווי מיועד לסייע לצמח לחדש את רקמותיו ואת מאגרי האנרגיה שבו, לאחר סיום תקופת יצירת הפרי וגידולו. תזמונו הנכון של טפול זה משתנה בין סוגי עצים ובין ממשקי גידול. כעיקרון, יש לכוון את הטיפול לזמן בו תהליכי הצמיחה וההתחדשות הם הנמרצים ביותר. בעצים הנגזמים מי לאחר הקטיף מומלץ לבצע את הטיפול מייד לאחר הגיזום. בעצי פאי נשירים מומלץ לבצע את הטיפול בתחילת עונת הסתיו, עם התקצרות הימים והתקררות הלילות. זמן זה הוא בד”כ מועד של התחדשות צמיחה וכן של התמיינות אברי הפרי והצימוח לעונה הבאה.

מה ההבדל בין התכשירים KF-10 KF-20 KF-30?

משפחתKF מונה מספר תכשירים. סדרתKF-10/20/30 בנויה מהרכב אחיד של חומרי גלם כשההבדל בין שלושת התכשירים הוא בדרגות המיהול. יצרנו את הסדרה כדי להתאים כל תכשיר לשוק היעד: KF-20 הינו רכז המיועד בעיקר ליצוא, KF-10 תוארית לחקלאות, מתאים ליישום של 1 ליטר לדונם לחודש, KF-30 תוארית מותאם לגינון ביתי, לפי חישוב ממוצע של 1 ליטר לגינה של 250 מ”ר מדי חודש.

KF-Serfico תכשיר המשלב אצות מסוג מסוים, ושילוב של מיצוי צמחים מסוים המצוי אף הוא בסדרת KF 10/20/30. ייחודו של הסרפיקו הוא בכושר הפעולה הממוקד שלו בשיפור תהליכי השתרשות וחידוש צימוח.

KF-Amino הנו תכשיר המשלב מיצוי צמחים עם תרכיז חלבון בעל הרכב חומצות אמינו עשיר ומגוון. לתכשיר השפעה מיטיבה וממוקדת על צמחים בתנאים של עקות חום ויובש. השפעה זו באה לידי ביטוי ביכולת משופרת של הצמח לצבור סוכר ואנרגיה וכך משפיע יישום התכשיר על צבע של פירות ועל תכולת המינרלים שבהם, ובאופן כללי – תורם לאיכותם.

כיצד משפיע מינון נמוך יחסית באופן כה משמעותי על היבול?

השפעה על יבול פרי ניתן להשיג ע”י הגדלת מספר הפירות ליחידת שטח ו/או ע”י הגדלת הפרי עצמו. השפעה על יבול ירק ניתן להשיג ע”י האצת הצימוח והגדלת מספר התאים. כאשר ניישם תכשיר ביו-סטימולנט בעל יכולת להאיץ ולהעצים תהליך מטבולי, בתחילתו של התהליך צמיחה או יצירה של פרי, תלך השפעת היישום ותגבר ככל שיגדל איבר הצימוח ו/או הפרי, שכן מספר התאים נקבע בשלב מוקדם של התפתחות האיבר. כאשר ניישם תכשיר ביו-סטימולנט לאחר חנטת הפירות, וע”י כך נשפר את יכולתו לקלוט מים ומינרלים, נשפר את כושרו להחזיק ולגדל מספר רב יותר של פירות, ולמתן את תהליך הדילול הטבעי.

כיצד מסייעים תכשירי KF לצמח בתנאי עקה?

תכשירי ה KF תורמים מסייעים ליצירת מערכת שורשים מסועפת וחיונית, משפעים על מבנה דופן תאי הצמח וכן על מנגנוני ויסות פעולת הפיוניות שבעלי הצמח. באופן זה משתפרת יכולת הצמח לקלוט ולהסיע ביעילות מים ברקמותיו, בתנאי סביבה קשים של חום, יובש יחסי ומליחות גבוהה בקרקע.

מתי עדיף לרסס KF-10 ומתי להגמיע?

KFנקלט היטב ע”י הצמח גם דרך מערכת השורשים וגם ביישום עלוותי. טיפול דרך מערכת השורשים יהיה יעיל ברוב שלבי הגידול, ועדיף כאשר אין עדיין מספיק עלווה לקליטת התכשיר (בשלבי צימוח ראשונים בעצים לאחר התעוררות אביבית למשל), או כאשר תנאי הגידול אינם מאפשרים ריסוס (כמו למשל במטעים בהם תנועת המרסס עשויה להסב נזק לגידול). במרבית הגידולים המושקים בטפטוף מכריע השיקול התפעולי לטובת היישום למערכת השורשים, וזאת עקב היעילות, הפשטות והדיוק. במצבים מסוימים אפשר ואף עדיף ליישם בריסוס: כאשר אנו מעוניינים בהשפעה על הפרי עצמו, כאשר הקרקע רוויה במים והצמח סובל ממחסורים וכן כאשר מערכת ההשקיה אינה מותאמת ליישום של כמויות קטנות של חומר (מערכות השקיה בהמטרה).

כיצד מסייעים תכשירי KF להפחתת תלות בדשנים כימיים לגידול צמחים?

יישום תכשיריKF מסייע כאמור לקליטה משופרת של מים מהקרקע, וכן תורם לחיוניות יצורי הקרקע המפרקים חומר אורגני למינרלים. תכשירי דישון כימי נספגים בתמיסת הקרקע ובאמצעותה עוברים לצמחים. ככל שמשתפרת יכולת הצמח לקלוט מים ולהסיעם ברקמותיו, משתפרת יכולתו לקלוט מינרלים. ככל שמשתפרת יכולת הפעילות של יצורי הקרקע מפרקי החומר האורגני, תעלה תכולת המינרלים בקרקע הזמינים לצמח, מבלי שנאלץ להוסיף עוד חומרי דישון כימי.

כיצד מסייע שימוש ארוך טווח בתכשיריKF בשיפור עמידות הצמח בפני מזיקי קרקע ופטריות?

תכשיריKF הם כאמור תערובת של מיצויי צמחים וחומרים אורגניים נוספים. המיצויים נעשים בנוזלים שונים (מים ואלכוהול), וכך החומרים הפעילים מומסים לתוך תמיסה הומוגנית, ונישאים הלכה למעשה ע”י הנוזל. מיצוק התכשיר ממצבו הנוזלי דורש אנרגיה רבה, ואינו ישים.

מדוע החומר הינו נוזלי?

יישוםKF תורם לחיוניותה של מערכת השורשים ע”י יצירה מתמדת של שורשונים חדשים וחזקים, דרכם נקלטים מים ומינרלים. בדרך זו נוצר מעין “מעקף” טבעי לפעילות המזיקה של פטריות ומזיקי קרקע. בנוסף, חלק מרכיבי התכשירים ידועה השפעה של דחיית יצורי קרקע מזיקים מסוימים מאזור מערכת השורשים. כאשר הצמח שומר על חיוניותו לאורך זמן, מידת פגיעותו לנוכחות של גורמים מזיקים הולכת ויורדת.

האם ניתן ליישם KF עם דשנים אחרים, ואילו?

ניתן ליישם את תכשירי KF במשולב עם מרבית הדשנים המסחריים הקיימים כיום בשוק. יוצאים מן הכלל לעניין זה הם תכשירים בעלי רמת PH גבוהה מ 7.5 (בעיקר התכשירים ההומיים המסחריים)

האם יישום עודף חומר עלול להזיק?

תכשיריKF אינם צורבניים ואינם פיטוטוקסיים ועל כן יישום עודף אינו צפוי לגרום כל נזק לצמחים. יחד עם זאת, יישום עודף אינו יעיל ואינו נחוץ. המינונים המומלצים ע”י חברתVGI הם מינונים שהוכחו כאופטימליים מבחינת יעילות השאת היבול והרווח הנלווה הצפוי, אל מול עלות הטיפול. הוראות היישום והכמויות מופיעות על האריזה.

האם תכשיריKF מתאימים לכל הגידולים?

אכן. מנגנוני הפעולה של התכשירים כאמור אינם ספציפיים למין או לזן מסוים של צמחים, אלא פועלים על כל הצמחים העילאיים – בעלי מערכות השורשים המבצעים פוטוסינתזה. התכשירים מתאימים על כן לכלל הצמחים, בכל מערכות הגידול.

לכמה זמן ובאילו תנאים ניתן להשהות KF בתמיסת דישון?

כעיקרון, עדיף להימנע מלהשהות KF בתוך תמיסת דישון כימי או אורגני. הנוהג המיטבי הוא ליישם את התכשיר ישירות אל הגידול, לבדו או במשולב עם תכשירים אחרים. אם עולה צורך תפעולי, ניתן להשהות את התכשירים בתוך תמיסת דישון לתקופה של עד 10 ימים, ולהקפיד כמידת האפשר על הצללה של מיכל התמיסה.

מהם תנאי האחסנה הנאותים לתכשירים?

החשוב ביותר הוא לאחסן את התכשירים באריזתם המקורית, באזור מוצל ומאוורר ככל הניתן, ללא טמפרטורות חריגות (חום או קור).

האם הרכב תכשירי KF בטוח לסביבה ולבעלי חיים?

כן. התכשירים עשויים רכיבים טבעיים בלבד, מרביתם רכיבים המתאימים למאכל אדם, וכולם ללא הנדסה גנטית. בכל תהליכי המיצוי והעיבוד של התכשירים לא נעשה שימוש בחמרים רעילים. עקב כך, התכשירים הנם בטוחים לסביבה ולבעלי חיים. עם זאת, יש לעשות בתכשירים שימוש ע”פ הנחיות התווית בלבד.

 • הכל
 • kf-serfico
 • אבוקדו
 • אבטיח
 • ביו-סטימולנטים
 • ביו-סימולנטים
 • בננות
 • בצל
 • גזר
 • גזר אורגני
 • דישון למגו
 • דישון מטעים
 • דשן
 • דשן אורגני
 • דשן כימי
 • דשן לחקלאות
 • דשן נוזלי
 • הגזר
 • הדרים
 • הזנה עוברית
 • זית
 • חקלאות
 • כותנה
 • כותנה אורגנית
 • כרם יין
 • כרמים
 • מטע אבוקדו
 • מטע תמרים
 • מטעים
 • מנגו
 • מנגו אורגני
 • סוב טרופי
 • עגבניה
 • עגבניות
 • עגבניות תעשייה
 • ענבי מאכל
 • פפריקה
 • שעועית
 • תמר
 • תמר אורגני

ניסוי ביוסטימולנטים חממה אקולוגית עין שמר 2021

החקלאים הפחיתו את הדישון הכימי – ומרוויחים היום יותר!

בננות 2018 – 2019 ניר עציון

קלמנטינה “אור” – ממצאי תצפית 2018/19 אזור חדרה

תכשירי חברת VGI למטעי נשירים ולכרם

אבוקדו 2017 – 2018, עמק חפר

השפעת טיפולי הזנה על יבול ואיכות מנגו מהזן “קנט״

ענבי מאכל “ארלי-סוויט” 2016-2017, בקעת הירדן

השפעת KF-SERFICO בגזר, 2016

תמר אורגני 2010-2015, בקעת הירדן

טיפולים לקידום הבשלה בענבים 2015, בקעת הירדן

תכשיר KF-OLIVE בהחלשת עוקץ בזית, 2014

אבטיח 2012, נאות הכיכר

בצל יבש, גד”ש העמק 2011

עגבניות לתעשייה, רמת דוד 2010

אבוקדו אורגני געתון 2007-2008

שעועית קונבנציונלית מחניים, 2007

גזר אורגני צאלים, 2007

עגבניות תעשייה, חפציבה, 2006

כרם יין, מעלה צביה 2005

מנגו אורגני, מושב יונתן, 2005

סיכום נסיונות 2007-2010

סיכום נסיונות 2004-2007

גזר אורגני, מעלה גלבוע 2004

פפריקה, רמת דוד 2004

השפעת KF על כותנה אורגנית

גזר אורגני 2004, רמת דוד

תכנית דישון מיוחדת הזנה עוברית – embryo nutrition

הזנה מוקדמת – עיתוי הזנת הצמח, השפעתה על הצמיחה והשאת הפרי.

השפעת דישון KF-10 על גידול גודגדנים

השפעת דשן נוזלי KF-10 על ענבי מאכל

השפעת תכשיר דישון KF-10 על גידול תמרים

השפעת דשן נוזלי KF-10 על גידול אבטיח

חקלאים מדברים KF – דשן נוזלי

השפעת תכשיר הדישון KF-10 על גידול מלונים

הרכיבים מהם עשויה ההצלחה – דשן נוזלי מסדרת ה KF

אבטיח עם דישון נוזלי KF – סיפור הצלחה!

השפעת תכשיר הדישון KF על גידול גזר

KF 10 תכשיר הזנה לגידולים חקלאיים

החקלאים הפחיתו את הדישון הכימי – ומרוויחים היום יותר!

שיטות הדישון השונות, ומתי להשתמש בכל שיטה

בננות 2018 – 2019 ניר עציון

טכנולוגיית דישון חדשנית של VGI הישראלית במרכז תערוכת אגריטך

מעבר לחקלאות תומכת סביבה