03-5407320

להנחיות פרטניות לכל גידול

03-5407320

להנחיות פרטניות

ירוק בעיניים

ירוק בעיניים

ביו-סטימולנטים לגינה הבייתית

שימוש מושכל לאורך כל השנה בתכשירי הזנה נוזליים טבעיים המכילים אצות, עשירים בחלבון ומינרלים, יסייע לחיוניות המדשאה ולהתאוששות מהירה אחרי החורף

למדשאה ירוקה ובריאה ידועות מספר תועלות סביבתיות ובריאותיות:

  • דשא משמש כיסוי קרקע חי, יעיל, ויחסית לא יקר. הדשא מגן מפני סחיפה של מים ורוח, וכן הוא מונע נגר עילי ותורם לחלחול יעיל של מי הגשמים לעומק הקרקע.
  • מדשאה צורכת פחמן דו-חמצני מהאוויר ופולטת חמצן. 17 מ״ר של דשא מספק חמצן עבור אדם אחד ליום.
  • מדשאה פועלת כווסת טמפרטורה: צינון של כמה מעלות במהלך היום, על ידי קליטת קרני השמש ופליטת החום בהדרגה בשעות הערב.
  • מדשאה ירוקה תורמת לשיפור איכות האוויר וניקיון הסביבה הביתית על ידי הפחתת אבק בקיץ ומניעת בוץ בחורף.


כיום ישנם כאלו המעדיפים תחליפים סינטטיים לדשא האמיתי, בכדי להימנע מהצורך לתחזק את הדשא החי. קיימת היום גישה חדשנית ושונה לטיפול במדשאה, גישה המתבססת על שימוש בתכשירי הזנה ממקור טבעי לטיפוח פוריות הקרקע וחיוניות המדשאה. לפי שיטה זו, שימוש מושכל בתכשירי הזנה טבעיים לאורך כל השנה יסייע לחיוניות המדשאה ולמעבר קל מהחורף לאביב.

השיטה מתמקדת בטיפוח בית השורשים, ובקשר שבין דשא חיוני לקרקע בריאה, מבוססת על הזנת הדשא והקרקע מהאביב המוקדם ועד לסתיו, על ביצוע של טיפולים אגרוטכניים בזמן, ובעיקר – על שימוש בחומרי הזנה טבעיים התומכים בפעילות המיקרואורגנזמים המועילים שבקרקע.

צמיחת הדשא מתאפיינת ביצירת מערכות שורשים עם שלוחות צימוח עיליות ותחתיות המאפשרות לדשא לשרוד בתנאים קשים. תנאי חום מעודדים צימוח נמרץ של דשא, בעוד שקור ועודפי רטיבות מעכבים את התפתחות המדשאה.

בכדי ליצור כר דשא בריא מומלץ להשתמש בקומפוסט, בשלב של הכנת הקרקע. באדמות חוליות הקומפוסט משפר את אחיזת המים ומעשיר את הקרקע. באדמות כבדות הוא מטייב אותן ומשפר את אוורור הקרקע. את הקומפוסט מומלץ לפזר ולהצניע לעומק של לפחות 30 ס״מ בשילוב עם דשן יסוד (זרחן ואשלגן) עם הקמת המדשאה. במדשאות מבוססות ניתן להוסיף קומפוסט באביב המוקדם. יש להקפיד לבחור בקומפוסט בשל, שאינו מדיף ריח חזק, ומתאפיין בניחוח נעים של רקבובית.

במהלך עונת הצמיחה מומלץ להשתמש בתכשירי הזנה נוזליים טבעיים: חומרים המכילים אצות, עשירים בחלבון ומינרלים והמשלבים מיצויי צמחים שונים, מספקים מיקרו ומקרו נוטריינטים לרקמות הצמח, ועם זאת פועלים כמאיצי צימוח וכמאיצים ביולוגים בתהליכי השתרשות. ריסוס החומרים הללו על פני המדשאה יאפשר קליטה מהירה של מינרלים לרקמות העלים, וכן היספגות לשכבת הקרקע העליונה, העשירה במיקרואורגניזמים. ככל שניטיב להעשיר את אוכלוסיות המיקרואורגניזמים שבקרקע, כך יפעלו אלו בחיוניות יתרה, יתרמו למאזן מינרלים חיובי בקרקע, וידחקו מיקרואורגניזמים שליליים מחוללי מחלות ונמטודות.

חומרי הזנה טבעיים המבוססים על מיצוי צמחים, אצות וחלבונים מעודדים התפצלות והתחדשות מתמדת של סביבת בית השורשים, וכך תורמים לחוזק המדשאה ולצפיפותה. את החומרים הללו מומלץ ליישם על המדשאה במהלך עונת הצמיחה של הדשא.

בתהליך ייחודי, מדויק ואקולוגי, ניתן ליצור השפעה חיובית על הסביבה וליהנות מדשא ירוק בריא ומטופח כל השנה. שמירה על מדשאה חיונית חוסכת בעבודות תחזוקה וגם במים. קרקע פורייה ידועה כבעלת אחיזה טובה יותר של מים ושל מינרלים מקרקע מדולדלת.

לקראת בוא האביב, מומלץ לבצע מספר פעולות הכנה במדשאה. חשוב בעונה זו לנקות מתוך המדשאה עשבים חד-שנתיים לפני שיפיצו את זרעיהם באביב המאוחר. כדאי לבצע כיסוח נמוך ולהיערך כאמור להוספת דשנים נוזליים. את הדישון הנוזלי מומלץ לבצע מיד לאחר הכיסוח, ולאחריו להשקות. ההשקיה העוקבת ליישום הדשן תהיה קצרה יחסית – כ 30-20- דקות, ומטרתה להחדיר היטב את חומרי הדישון לשכבה העליונה של בית השורשים.

בבואכם לקנות חומר דישון והזנה המתאים לשיטה שהצגנו, מומלץ לבדוק ולוודא שהחומר נוזלי ונוח ליישום, עשוי רכיבים טבעיים שאינם מזהמים את הסביבה (דשן אורגני) וכמובן – שאין בו כל סיכון בטיחותי בחשיפה מכוונת או אקראית.

תודה לאבי אביטל,יועץ מומחה לטיפוח וניהול מדשאות, על הסיוע בהכנת הכתבה.
סייע בהכנת הכתבה – חגי רבן.

שתפו:

לקוחות יקרים, עקב המצב הבטחוני יתכן עיכוב במסירת משלוחים. אנו זמינים עבורכם בטלפון: 03-5407320 לכל שאלה.

ליצירת קשר וקבלת ייעוץ