03-5407320

להנחיות פרטניות לכל גידול

03-5407320

להנחיות פרטניות

מהו בונסאי?

מהו בונסאי?

מאמר מאת שגיא ברון – אמן בונסאי.

המילה ´בונסאי´ היא צירוף מילים בשפה היפנית . בון (bon) = מגש, מיכל,כלי חרס.
סאי (sai) = שתילה, שתיל, עץ.
ובתרגום חופשי: עץ שתול בכלי שטוח.

יצירת הבונסאי הינה העתק מוקטן של עץ בעל מאפיינים ייחודיים של בגרות והתמודדות עם פגעי הטבע. ´בונסאי´ אינו זן של עץ ננסי כפי שרבים טועים לחשוב, בונסאי הינה אמנות שעושה שימוש בזנים רבים ושונים של עצים ושיחים. לעיתים נשמעת דעה שלילית כלפי אמנות הבונסאי הנובעת מהעדר הבנה של העקרונות אשר בבסיס האומנות המופלאה הזו.
זני העצים שבהם נעשה שימוש באמנות הבונסאי אינם מוטציות, וגם לא זנים שעברו פיתוח גנטי על מנת שיוותרו ננסיים בגיל מופלג ובוודאי שאינם נשמרים במידותיהם הקטנות עקב השפעה של חומרים כימיים כלשהם.

עצי הבונסאי – מכל בחינה בוטנית שהיא – זהים למקביליהם אשר גדלים בטבע. לעיתים הם נאספים בטבע כפי שהם ומתחילים תהליך של טיפוח ועיצוב. באמצעות גיזום, קיטום, והכוונת הגזע והענפים למעשה מחקה האמן את פעולת כוחות הטבע ועל ידי כך מקבל העץ את מבנהו של עץ בוגר כשהוא נותר במידותיו הקטנות.

טעות נפוצה אחרת היא לחשוב שדרכי העיצוב של הבונסאי הן אכזריות ומסבות לעץ סבל. למעשה ההיפך הוא הנכון, בטיפול מתאים, סביר להניח שעץ בונסאי יאריך ימים הרבה מעבר לימיו של מקבילו בטבע. שיגרת הטיפול בבונסאי כוללת שמירה על איכות הקרקע המספקת לעץ בית איכותי לשורשיו, השקיה סדירה, הזנה באמצעות דשן אורגני, הרחקת ענפים שהתייבשו ועלולים להירקב ולשאת מזיקים הפוגעים בעץ, הרחקת טפילים, ועוד אי-אלו פעולות שמטרתן, מעבר לפן האמנותי, לשמר את העץ בחיוניותו.

טכניקות העיצוב אינן שונות באופן עקרוני מהטכניקות המקובלות בעיצוב צמחיית גינה רגילה. לעצים יש יכולת מופלאה להתחדש, פעולות הגיזום והעיצוב השונות כל עוד הן נעשות מתוך הכרות מספקת עם הביולוגיה של העץ, שומרות על בריאותם ומעודדות אותם לצמיחה מחודשת.

הבונסאי כמו כל העצים שייך לעולם החיים, אך מאחר והוא גדל בכלי ולא באדמה אין הוא חופשי להעמיק שורש, למצוא את מזונו ולהרוות את צימאונו בכוחות עצמו, הוא תלוי לחלוטין לאספקת מזון, השקיה, ולטיפול בשורשים שגדלים וממלאים את הכלי הקטן עד תום בעזרה ותמיכה של המגדל. לפיכך אם אין לך את הנכונות להשקעה יומיומית בעצי הבונסאי שלך, תחביב זה כנראה לא יתאים לך.

כמעט כל זן של עץ או שיח יכול לשמש לגידול כבונסאי. לרוב אך לא ככלל תינתן עדיפות לזנים בעלי עלים קטנים, פרחים קטנים, פירות קטנים, זנים שקליפת הגזע שלהם נוטה להיסדק, כל זאת על מנת לשרת את השאיפה להביא את העץ הקטן למראהו של עץ גדול ובא בימים.
קסמו של הבונסאי בהיותו ביטוי שובה לב, מרגש ומרומם לעוצמתו של הטבע. הבונסאי הנישא בכלי כמו שגריר של הטבע הבא אל מחוזותיו של האדם ומשמש לו תזכורת מתמדת לעולם המופלא בו הוא חי ובכך מעניק לו חוויה עמוקה ומתמשכת שמטמיעה בנפשו סגולות יקרות וערכים של אהבה, סבלנות וחמלה.

© כל הזכויות שמורות לבונסאי שופ

שתפו:

לקוחות יקרים, עקב המצב הבטחוני יתכן עיכוב במסירת משלוחים. אנו זמינים עבורכם בטלפון: 03-5407320 לכל שאלה.

ליצירת קשר וקבלת ייעוץ