03-5407320

להנחיות פרטניות לכל גידול

03-5407320

להנחיות פרטניות

שמן הנים

שמן הנים

שמן נים הוא שמן שמופק מעץ הנים, או בשמו המדעי ‘אזדרכת הודית’ (Azadirachta indica).  

עץ זה הינו “קרוב משפחה” של עץ האזדרכת המוכר בארצנו, מוצאו באזורים הטרופיים של הודו  והוא גדל גם באזורים טרופיים אחרים בדרום מזרח אסיה ובאפריקה. שמן הנים  מופק מחלקיו השונים של העץ – עלים ופירות ובעיקר – מהזרעים. השמן עשיר מאד בנוגדי חמצון, סטרואידים וטריטרפנואידים. החומר הפעיל העיקרי בשמן הוא האזאדרכטין, אשר לו סגולות רבות. צבעו של שמן הנים הוא חום ירקרק כהה , יש לו ריח אופייני וטעם מר מאד.  במסורת של רפואת האירוודה ההודית, לעץ הנים ולתוצריו מיוחסות סגולות רפואיות רבות: טיפול בנגעי עור ובפצעים מוגלתיים,  טיפול בצרעת, קדחת ומלריה, שמירה על היגיינת פה ובריאות חניכיים, שיפור תפקודי כבד, ניקוי הדם מרעלים ועוד.

האזאדרכטין, שהוא כאמור חומר פעיל עיקרי בשמן הנים, הוא מטבוליט משני המיוצר באורח טבעי על ידי העץ, ומהווה עבור העץ כעין “חומת אש” כנגד פגעיהם של חרקים מזיקים שונים. על דרך זו, מהווה שמן הנים המופק מחלקי העץ השונים, חומר הדברה טבעי חשוב ורב עצמה  כנגד חרקים המזיקים לצמחים.

מוצרים בהם משולב שמן  נים פועלים על ידי התערבות במספר שלבים בחייו של חרק. החומרים הפעילים בשמן מדמים  את הצורה והמבנה של הורמונים החיוניים לחייהם של חרקים, של חסרי חוליות אחרים (כגון נמטודות) ואף של סוגי חיידקים מסוימים. גופם של יצורים אלה סופג את תרכובות הנים כאילו היו הורמונים, ועל דרך זו מתבלבלת המערכות האנדוקריניות שלהם.  הסטיות ההתנהגותיות והפיזיולוגיות העמוקות שנוצרות מכך משאירות את החרקים חלשים, מבולבלים ובעלי יכולת מופחתת להתרבות. חומר הפעיל שבשמן משבש את המטבוליזם של חרקים כמה אופנים בעת ובעונה אחת:

– פגיעה בתיאבון וביכולת האכילה של החרק, וכך הפיכתו לחלש יותר ופגיע.

– פגיעה בהורמונים השולטים בייצור בשלד הכיטין של החרק, וכך חשיפתו לפגיעות פיזיות.

– שיבוש מערכת הסיגנלים ההורמונאליים, המכווינה את גלגול חיי החרק: תזונה, הזדווגות, התגלמות והגחה.

באופן זה, פועל שמן הנים כקטל מזיקים “רך”: החומר אינו מרעיל למוות את החרק ואת סביבתו, אלא יוצר סביבה בה החרק לא יכול להזין את עצמו ולא מצליח להתרבות.

שמן הנים ידוע כיעיל כנגד סוגים רבים של חרקים מזיקים: כנימות, אקריות, צרצרים, זחלים, טריפסים ואף כנגד נמטודות מזיקות השוכנות בקרקע (החומר פוגע בלארוות מיד עם בקיעתן וכך מונע את התפשטות הנגע).

שמן הנים הוא בעל רעילות נמוכה מאד לבני אדם ולמרבית סוגי בעלי החיים ובעלי הכנף. תכונה זו עושה אותו קוטל מזיקים “ירוק” אמיתי: מופק מצמחים, מתפרק היטב ומהר לתוצרים נקיים בסביבה הטבעית, אינו משאיר שאריות רעילות בסביבה, פוגע רק במזיקי המטרה ולא משבש את פעילות אויבים טבעיים כגון חיפושיות, צרעות טפיליות וציפורים.

התכשיר KF Guard  של חברת VGI, הינו שילוב ייחודי של שמן נים באיכות גבוהה (40%) יחד עם מיצויים צמחיים נוספים (20%). שימוש רציף בתכשיר לכל אורך עונת הגידול יאפשר לצמח לשגשג בסביבת גידול בריאה, וזאת על ידי הפחתה ניכרת של נוכחות גורמים המזיקים לצמח (בעיקר כנימות, אקריות וטריפסים) וחיזוק תהליכי המטבוליזם בצמח עצמו.

שתפו:

לקוחות יקרים, עקב המצב הבטחוני יתכן עיכוב במסירת משלוחים. אנו זמינים עבורכם בטלפון: 03-5407320 לכל שאלה.

ליצירת קשר וקבלת ייעוץ